Zdravím, zrovna v tento den sem našel skvělou cenu letenek u WizzAir a rozhodl jsem se s kamarády vycestovat, nicméně ještě musíme sehnat ubytko prvně, takže bych potřeboval rezervovat letenky, ale zaplatit je s nějakým časovým intervalem. Jde o to, že cena těch letenek se vskutku mění každý den. Poradí mi někdo, dokdy musím zaplatit letenky (bankovním převodem - 108kč poplatek myslím) od rezervace? Nechci zároveň aby mi propadly s takovou pěknou cenou, proto bych je rád rezervoval, ale nevím, jaká je tam doba. Neví někdo prosím?  .

Rezervace u WizzAir

Založil(a) ve fóru Letecké společnosti

Výmluva na podmínky je naprosto směšná, s ohledem na dávno existují Wizz Air Abu Dhabi a Wizz Air UK. Tam to taky nikdo nikdy neřešil. 

0 Citovat

Beáta napsal(a):

Obecne se ktomu zeptam hlavne Ala bude vedet, kdyz zakaznik zmenu ani neodsouhlasi ani nezamitne, proste si mailu nevsimne , let mu zustava predpokladam a az v letadle si mozna vsimne jine visacky u letusky. Je to tak?

No tím bych si nebyla tak jistá, že by mi moje letenky zůstaly, kdybych změnu dopravce ani neakceptovala ani nezamítla. Aktuálně je díky wizzairu podle mě ta situace taková, že Wizz Hungary mi sdělil, že nedodrží mojí smlouvu, protože mě nikam nepřepraví. Tedy má povinnost mi vrátit peníze/kredity, což mi neumožnil, protože si nemám jak o ně požádat. Dal mi také možnost nechat se přepravit jiným subjektem ve stejný čas a na stejné místo, ale k tomu je nutná akceptace této nové smlouvy z mojí strany, kterou ale nemám jak udělat, protože to momentálně jejich systém neumožňuje (přestože ještě nedávno to bylo možné). Takže mám koupené nějaké letenky od někoho, kdo mi smlouvu zrušil (a peníze nevrátil), a zároveň nemám možnost potvrdit, že chci "tytéž" letenky od někoho jiného. Možná tu možnost (akceptovat, nikoli odmítnout, tedy je to spíš povinnost a nutnost akceptovat, než že by to byla moje možnost volby) dostanu, až za několik měsíců den předem otevřou check-in (tak to funguje nyní podle příspěvků v této diskusi), ale možná taky ne.

1 Citovat

floodland napsal(a):

Výmluva na podmínky je naprosto směšná, s ohledem na dávno existují Wizz Air Abu Dhabi a Wizz Air UK. Tam to taky nikdo nikdy neřešil. 

Chceš tím říct, že podmínky Wizz Air Abu Dhabi jsou stejné jako Wizz Air Hungary?

0 Citovat

Netuším, ale nikdy to tady nikdo neřešil. Koupil letenku a čekal na změnu. 

0 Citovat

@floodland: Rozdíl mezi Wizz HU a Wizz AU je celkem výrazný. Wizz AU je subjekt ležící mimo EU, takže při letu AUH-VIE pod ním není nárok na kompenzace za zpoždění nebo zrušení letu.

Ono to vlastně platí po brexitu i pro Wizz UK.

0 Citovat

floodland napsal(a):

Netuším, ale nikdy to tady nikdo neřešil. Koupil letenku a čekal na změnu. 

To jestli to tady někdo někdy řešil nebo ne, je podle mě celkem nepodstatné. To je každého věc, jak k tomu přistupuje. Snažila jsem se jen vysvětlit, proč je v tomto případě nutné buď akceptovat nebo neakceptovat úplně novou smlouvu s úplně jiným subjektem. Pro mě je třeba docela důležité vědět, s kým mám uzavřenou smlouvu a jestli vůbec nějakou smlouvu uzavřenou mám. Momentálně mi jeden subjekt zrušil mou původní smlouvu a i kdybych chtěla, tak s novým tu novou smlouvu teď zrovna uzavřít nemůžu, a to buď díky bordelu nebo zlému úmyslu na té druhé straně, a to je předmětem mojí kritiky (není to z mé strany brekot, jak tu někteří psali, jen popisuju aktuální situaci a co se mi na ní nelíbí).

@Beáta: Ty destinace přesně nevím, někteří tu psali o Jerevanu, mně tu změnu (na Wizz Malta) zatím udělali u Neapole a Eilatu. Bohužel nemůžu ani potvrdit svůj souhlas se změnou dopravce (tedy uzavření nové smlouvy).

1 Citovat

Mıchal napsal(a):

Ono to vlastně platí po brexitu i pro Wizz UK.

Neplatí. UK při brexitu EU 261 převzala do své legislativy a z pohledu cestujícího v letecké dopravě je "kompenzační" právo (a další povinnosti v případě zpoždění/zrušení letu) v UK a pro UK dopravce stejné, jako kdyby šlo o EU.

3 Citovat

Ala napsal(a):

To jestli to tady někdo někdy řešil nebo ne, je podle mě celkem nepodstatné. To je každého věc, jak k tomu přistupuje. Snažila jsem se jen vysvětlit, proč je v tomto případě nutné buď akceptovat nebo neakceptovat úplně novou smlouvu s úplně jiným subjektem.

No, to je poněkud divokáý výklad. Žádná nová smlouva nevzniká.  Vlastně bych řekl, že to je zcela nesmyslná představa.

1. A realita je přesně taková - když mě Luftwaffe v zimě přehodila let DUS - FRA - PRG na DUS - AMS - PRG a z letů operovaných LH se staly lety operované KL, tak mě rovnou na nové lety přehodila, nic jsem neodsouhlasoval, lety byly rovnou změněné - čili žádná aktivita po uživateli se nevyžadovala. Jen tam byla možnost, pokud nesouhlasím, možnost Refundu případně odkaz na hotlajnu, pokud by mi dané přesměrování nevyhovovalo, k případné další změně.

2. Ono už se to dá odvodit ze situace, kdy rezervujete itinerář, kde je nějaký interlining nebo codeshare. Při koupi letenky souhlasíte s pravidly aerolinky, která vám to prodává, a žádná další pravidla dalších aerolinek, které operuje některé z letů tam neodklikáváte.

 

to, že u wizzu tam je nějaké tlačítko "Approve", není ani tak právní akt, ale technický fakt, vyplývající z toho, jak mají implementovaný rezervační systém. A pokud to maj rozbité natolik, že nejde udělat Approve, a to je pak překážka Checkinu ... tak to jen ukazuje, že to jsou opravdu matláci.

1 Citovat

@Pavel Krcho alias Lord Pitzbudka: Píšete o něčem, o čem nic nevíte. Jde o odsouhlasení dodatku/změny původní smlouvy ("amended") na změnu dopravce se současnou akceptací podmínek nového dopravce (tedy v zásadě jde o novou smlouvu, protože protistranou se stává jiný subjekt a aplikují se nové podmínky):

"If the carrier change is acceptable, please log in on wizzair.com, retrieve your booking and click on the "Accept" option. Once the change is accepted, the contract between you and us will be deemed amended accordingly, and the General Conditions of Carriage of Wizz Air Malta Ltd. will apply to your carriage. We look forward to welcoming you on board our aircraft!"

Samozřejmě že stisknutí tlačítka ACCEPT má svoje právní důsledky, stejně jako stisknutí tlačítka POTVRDIT OBJEDNÁVKU u jakéhokoli e-shopu. Dochází tím k uzavření smlouvy.

A ano, toto tlačítko "accept" momentálně wizzu nefunguje (resp. tam vůbec není, takže ani ten, kdo by chtěl změnu smlouvy akceptovat, to nemůže udělat), konečně jste to pochopil.

0 Citovat

Já to chápu od začáku... ale vy jste zjevně moc nepochopila o čem od začátku mluvím v předchozích postech :) Do žáýdné diskuse o nových smlouvách jsem se az do posledního postu nepouštěl. Bavil jsem se úplně jiných věcech.

Jinak ok - beru, wizz to má jako novou smlouvu a nutí vás k tomu.  Fair enough.

0 Citovat

Takže se bavíme o glitchi. Aspoň nějaký posun. Jinak co se týče odsouhlasení nových podmínek, tak to může být i tím, že původní všeobecné podmínky platné v době objednání, tuto dceru ještě neznaly. A než řešit, kdo kdy objednával, tak to tam dali defaultně všem. Opět bych strašně rád slyšel, co konkrétního vám na těch nových podmínkách vadí. Ale on je nikdo nečte, že.

0 Citovat

Floodland, já jsem ani jednou nenapsala, že mi něco vadí na nějakých nových podmínkách, ale prostě když se mi má změnit smluvní protistrana a smluvní podmínky, tak je přece úplně normální, že jako zákazník mám možnost tyto změny buď akceptovat nebo odmítnout. Problém je v tom, že i kdybych nakrásně chtěla akceptovat ty nové krásné podmínky, tak to prostě reálně nejde .

A kdyby ta změna byla třeba z Wizz Hungary na Wizz Abu Dhabi, tak tam by v těch podmínkách byl skutečně dost velký rozdíl v neprospěch cestujícího a pádný důvod pro spoustu lidí pro neakceptaci (a to ty podmínky opravdu nemusím ani číst ale už jen pouhá použitelnost EU předpisů dělá rozdíl, ale to už ti tady někdo vysvětloval výše).

0 Citovat

Ono to akceptovat jde, ale v pozdější fázi, než by dávalo smysl. Nicméně to celé nedává smysl, když s možností akceptovat není zároveň možnost neakceptovat, resp. je možnost nikam neletět, změnu odignorovat a pak se nějakým, v případě Wizzu obvykle krkolomným, způsobem domáhat vrácení ceny letenky. Původní nabídka akceptace, změny nebo zrušení, která začala z rezervací záhadně mizet, smysl dávala. Jestli chtěl Wizz nedat možnost změny, ale jen souhlasu nebo storna, mohl. Změna aerolinky není něco, co by se nějakému Maďarovi najednou urodilo v hlavě a hned to chtěl za každou cenu druhý den zrealizovat, i když to tak technickým provedením vypadá...

0 Citovat

No právě, já jsem dosud neměla s wizzem žádný problém, v případě změny jsem jí buď akceptovala nebo si nechala vrátit kredity, u téhle změny na Wizz Malta jsem to u jedné rezervace normálně akceptovala (před měsícem to normálně šlo udělat a mohla jsem si vybrat ze všech možností) a ještě mám dvě rezervace, u kterých to najednou udělat nejde. Jak jsem psala, doufám, že je to jenom nějaký jejich bordel, který se během pár dnů vyřeší, ale blbý je to pro lidi, kteří letí teď a nemají tu možnost volby, až teprve při check-inu jsou v podstatě donuceni k akceptaci, bez reálné možnosti odmítnutí změny+refund. 

1 Citovat

Obávám se, že to už není jen tak nějaký tradiční wizzí bordel, který se během pár dnů vyřeší (ještě jsem nezažil, že by se bordel na jejich webu vyřešil za pouhých pár dní a krom toho už stejně víc než pár dní trvá), ale spíš schválnost, protože jim došlo, že to pro ně může být dost nevýhodné, ale jsou neschopni si web rychle a hlavně kvalitně opravit. Usuzuji tak z nesmírně arogantního chování operátorů na chatu, se kterým jsem se ani u Wizzu ještě doteď nesetkal. Jinak už mi taky nechali zmizet ty možnosti i u lednového letu na Madeiru.
Změny jsem zaznamenal na linkách VIE-KFZ, VIE-EVN, VIE-FNC. První šla původně změnit minimálně na VIE-TIA, druhá na VIE-KUT, BUD-GYD a asi i BUD-TIA, třetí nevím, jen hádám, že na BUD-FNC.

0 Citovat

Tak sa este tiez pridam. Tiez uz mi zmizli moznosti zmeny u vsetkych letov ktore tam este rano boli.. A popravde uz velmi necakam, ze sa to zmeni naspat.  No a kedze tam absolutne chyba teraz moznost potvrdit/odmietnut, tak som v podstate donuteny odletiet, alebo sa dlhodobo aa krkolomne handrkovat o peniaze. Problem je, ze kedze nemam zakupene sedacky, tak pri tomto stave mozem/ musim potvrdit zmenu najskor 48 hod pred odletom. (Ok,mozem dokupit a robit chech-in 2 mesiace pred odletom, ale jo to nutenie zo strany aerolinky k dalsim vydajom)Dalsi problem moze nastat pri check- ine ked sa nemusim dostat do lietadla, lebo wizz moze mat plne lietadlo ludi ktory maju podmienky uz akceptovane, lebo kupovali po zmene dopravcu. ( toto sa pravdepodobne nestane, ale je to moznost). A este sa na mna v podstate ani nevstahuju moznosti refundu/ rebooku ktore by mohli nastat ak by Wizz Malta zadadne zmenil dni, alebo casy letov, lebo teraz s nimi nie som v ziadnom zmluvnom vztahu.

4 Citovat

Torpy, je to přesně tak, ale některým lidem tady se to těžko vysvětluje, že to třeba může taky znamenat, že budu několik měsíců v určitém vakuu, kdy nemůžu potvrdit akceptaci nové smlouvy, i když bych třeba chtěla, a až si den před odletem otevřu check-in, tak už tam ta možnost (která tam dnes je, ale zítra nemusí být) už taky vůbec nemusí být. A navíc nebude jasné, s kým mám vlastně uzavřenou smlouvu a po kom můžu chtít nějaké náhrady.

2 Citovat

Ach jo, jako kafemlejnek. A přitom hledáte problém tam, kde žádný není. strašně se upínáte na smlouvu, přitom zbytečně.

Je úplně jedno, s kým máte uzavřenou "smlouvu". To, po kom budete chtít kompenzaci za zpoždění či zrušení letu je jasné, a definované. Je jím operující dopravce, a to bez ohledu na to, na co jste kde klikla, nebo neklikla .

Tudíž, pokud Wizzair změnil operujícího dopravce na Maltský Wizzair (kód letu začíná jejich IATA kódem) a vy budete v situaci, kdy budete chtít za zpoždění/zrušení letu EU kompenzace, tak automaticky tím, po kom to budete chtít, je Maltský Wizzair. Bez ohledu na to, na co jste kde klikla nebo neklikla (nebo měla či neměla možnost kliknout).

1 Citovat

Kafemlejnek jste vy, když nedokážete pochopit, co napsal Torpy a o čem se tady bavíme.

1 Citovat

@pavel krcho skoda reci. Ja sa vobec nebavim o stave ktory moze nastat v den odletu, ale o zmenach ktore mozu nastat kedykolvek v obdobi do odletu. V mojom pripade sa jedna o obdobie skoro 11 mesiacov v ktorom nemozem s rezevaciou nic urobit v pripade ak to zostane v stave v akom to teraz je.

0 Citovat

Ala napsal(a):

Kafemlejnek jste vy, když nedokážete pochopit, co napsal Torpy a o čem se tady bavíme.

No, vy tady argumentujete tim, ze nevite po kom chtit kompenzace, bo nemate podepsanou smlouvu. Tak vam jen vysvetluju, ze je to uplne jedno, jestli mate s nekym neco podepsaneho nebo ne.

Pockejte par dnu, a ono to zas pujde. Nema smysl kvuli tomu vysilovat.

1 Citovat

A co s tou rezervaci chcete asi tak dělat? Prosím vyjadřete se klidně oba.

0 Citovat

@floodland:

Když tě to tak moc zajímá, i když nevím proč a k čemu ti ta informace bude dobrá, tak já bych chtěla u jedné svojí rezervace akceptovat změnu, pokud možno dřív než mě to den před odletem pustí (a nebo taky třeba nepustí, protože jsem do té doby neakceptovala jimi vnucenou změnu) do check-inu. U druhé ještě nevím, nevadilo by mi to akceptovat, ale nemůžu to udělat, a když mi sám wizzair poskytl tu možnost, tak bych si možná nechala vrátit kredity a koupila za ně jiné letenky. Podstatou problému zůstává, že ani jedno z toho nelze udělat, i když to ještě před pár dny šlo a jako cestující mám právo minimálně z těchto dvou možností si zvolit.

Vyvozuješ z této informace něco zásadního?

0 Citovat

2 Ala: Tak když se nevyjádříš, tak je to přeci automaticky po pár dnech souhlas ne? Nebo to u Wizzu funguje jinak? Ptám se, protože s cirkusem nelitám.

0 Citovat

@floodland:

Ne, nikde nebyla žádná lhůta, do které bych se měla vyjádřit. E-mail s tím, že si můžu vybrat mezi možnostmi acceptXrebookXrefund mi přišel opakovaně. Nikde nebylo napsáno, že když se do nějaké lhůty nevyjádřím, tak to znamená, že volím "accept". Přímo u konkrétní rezervace mám stále uvedeno, že  "You have a change that you need to accept in order to accomplish your check-in to this flight", ale reálně nemám možnost tu akceptaci provést. Stejně jako tady popisovali ostatní. Jsou to různé rezervace na různé termíny a různé destinace. U jedné rezervace jsem akceptaci provedla a potom jí už bez problémů tento víkend proletěla. U dalších rezervací jsem s nimi chtěla něco udělat (když jsem si přečetla tuhle diskusi) a systém wizzu to neumožňuje. Už v minulosti jsem s wizzem měla nějaké změny a nikdy se mi nestalo, že by systém znemožnil zvolit mezi těmi možnostmi acceptXrebookXrefund.

@Beáta:

Wizzair nemusí být jen "absurdně levná věc", dost letenek mají celkem za vysoké ceny a lidi si je kupují (nebo si platí vysoké příplatky za kufry apod.), a ta změna a současná nemožnost akceptovat/neakceptovat se týká všech lidí na stejném letu, bez ohledu na to, kdy a jak drahou letenku si koupili.

1